Zemin Su Yalıtımı Nedir?

Zeminin su yalıtımı çoğu durumda beton zeminin su yalıtım boyası ile boyanmasıyla sağlanır. Bu boya, betondaki gözenekleri dolduran ve suyun sızmasını önleyen polimer esaslı bir üründür. Tipik bir zemin su yalıtım işi, ikinci katın uygulanmasından önce ilk katın iyice kurumasına izin verilerek en az iki kat gerektirecektir. Zemin su yalıtımı tipik olarak nemin bir bodrum katına girmesini önlemek için yapılır.

Su geçirmez olmayan zeminler genellikle betonun içinden su geçirebilir ve zemin kaplamasına zarar verebilir. Duvarlar bazen zeminden sızan sudan ve duvar dikmelerinden kötü etkileniyor. Bu, duvar kağıdının yanı sıra alçıpan ve boyaya da zarar verebilir. Zemine su yalıtımı uygulanarak bu sorun çözülebilir.

Önerilen makale: sedye çarpma bandı hakkında bilgi almak ve duvar koruma ürünlerine ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Su, bir bodrum katın altına aşırı miktarda basınç altında yerleştirilir ve bir yol bulana kadar zemine doğru itme eğiliminde olacaktır. Zemin su yalıtım boyası doğru uygulandığında bu sorunu giderir. Su yalıtımı, harcın su yalıtımına yapışmaması nedeniyle karo uygulamasını engelleyebilir. Fayans uygulanacak beton zeminler için, kullanılacak uygun zemin su yalıtım ürünü için üreticinin talimatlarını ve tavsiyelerini kontrol edin.

Zemine su yalıtım ürünü uygulamak için zeminin temiz ve kuru olması gerekir. Çoğu su yalıtım boyası güçlü kokulara sahiptir ve alan iyi havalandırılmalıdır. Bir rulo kullanarak, zeminin su yalıtımını ince bir ilk kat halinde uygulayın ve tam kapsama sağladığından emin olun. Su yalıtımını duvarlara uygulayın ve mümkünse kesintisiz bir su bariyeri oluşturmak için duvarları birkaç inç boyayın. Boya üreticisinin talimatlarına göre son katı uygulayın.

Birçok müteahhit, beton zeminin altına plastik bir bariyer kurarak suyun bodrum katına girmesini engellemeye çalışır. Beton dökülmeden önce ince plastik örtü serilir. Bu plastik genellikle betonun ağırlığı veya zamanla betonun altında büyüyen bitkiler tarafından yırtılır. Plastik bariyer zeminin su yalıtımında bir miktar yardım sağlayabilirken, zemin yüzeyine geleneksel bir su yalıtım boyası da uygulanmalıdır.

Bodrum katındaki hasarın ana nedeni sudur. Duvarların içinde ve döşemenin altında küf oluşumuna izin vererek ve büyümesine neden olarak uzun vadeli tehlikelerin yanı sıra ciddi hasarlara da neden olabilir. Zemine su geçirmez bir kaplama uygulamak, ev sahibi için suyun gelecekte bir sorun olmayacağının sigortasıdır.