Zeminler İçin Hangi Yalıtıma İhtiyacım Var?

yalıtımZeminleri yalıtmak, genellikle evinizin diğer alanlarını yalıtmaktan daha zordur. Bir evin altındaki zemin kat genellikle etrafındaki havadan daha sıcaktır ve bu nedenle, belki de öncelikler listenizde üçüncü sırada yer alır (duvarların ve çatıların arkasında). Ancak, özellikle asma bir ahşap zemininiz varsa, sonradan takmayı düşünmek mantıklıdır.

Katı beton bir tabanın üzerine de zemin yalıtımını güçlendirebilirsiniz, ancak bu, zemin yüksekliği oluşumunu etkileyecektir. Ve sadece büyük bir tadilat yapacaksanız zemini kazmaya değer.

Zemin Yalıtımının Önemi

Yürürlükteki İnşaat Yönetmelikleri kapsamında gerekli olan sınırlayıcı U değeri (aşılamayan maksimum U değeri) şunlardır:

Çatı: 0.20W / m²
Zemin kat: 0,25W / m²
Duvarlar: 0.30W / m²

Daha yoğun soğuk hava düştükçe ısı yükselir ve daha sıcak havayı yukarı iter ve çatıdan kaçma olasılığı daha yüksektir. Ve zemin katın altındaki toprak, (kışın) dış havadan daha sıcak olacaktır, peki neden zemin duvarlardan daha iyi bir U değerine ihtiyaç duyar?

Yeni Hedef Kumaş Enerji Verimliliği’ni (TFEE) karşılamak ve 2014 Bina Yönetmeliklerine uymak için, U değerlerinin hem çatı hem de zemin için 0,13 W / m²’den daha kötü olmaması gerekecek. Bu, tek tip bir zarfın iyi bir fikir olduğunu kabul eder.

Katı Zemin Yalıtımı

Çoğu modern evin katı bir zemini vardır, örneğin:

beton döşeme
beton plakalar
blok ve kiriş

İzolasyon beton üzerine serilir ve üzeri şap ile kapatılır. Şapın türüne bağlı olarak yalıtımın altında neme dayanıklı bir zar ve üstte muhtemelen ikinci bir zar olacaktır.

Bu senaryoda, sert bir köpük yalıtımı olağandır ve çatıda aynı U değerini isteyeceğiniz için, aynı kalınlıkta yalıtıma (180 mm) ihtiyacımız var. Pek çok inşaatçı bu rakamdan vazgeçecek – zemine 50 mm yalıtım döşemenin oldukça gelişmiş olduğu uzun zaman önce değildi.

Asma Ahşap Zemin Yalıtımı

Asma ahşap zemin, altında dolaşan hava nedeniyle soğuk ve cereyanlı olma eğilimindedir. Herhangi bir miktarda yalıtımın döşenmesi, döşeme tahtalarını ısıtacak ve cereyanı ortadan kaldırmak için uzun bir yol kat edecektir. Etki daha büyük bir rahatlık duygusudur ve bu da ev sahibinin termostatı düşürmesine izin verir.

Tipik olarak bir yenileyici, aynı Bina Yönetmeliği gereksinimlerini karşılamak zorunda değildir ve kurulan yalıtım miktarında daha fazla özgürlüğe sahiptir. Öte yandan, yalıtımın gözle görülür etkisinin daha büyük olması muhtemeldir.

0,25’lik bir U değerine ulaşmak iyi bir hedef olacaktır. Bunun için 90 mm sert köpük veya 150 mm mineral yün gerekir. Yarı sert bir malzeme genellikle en iyisidir, çünkü çok hafif büyük boyutta kesilebilir ve zemin kirişleri arasında sıkıştırılabilir, böylece cereyana neden olan boşluklar oluşmaz.

İzolasyon, döşeme tahtalarının altına sıkıca itilmelidir. Hava sirkülasyonunu sağlamak için kirişin en az 25 mm’si açıkta bırakılmalıdır. Bu, kirişin nemlenmesini ve kuru çürümeyi teşvik etmesini önlemek içindir. Aynı nedenle, iyi bir hava akışı sağlamak için herhangi bir hava tuğlası boş bırakılmalıdır.

Yalıtımın yerleştirilme şekli, yalıtımın türü ve sertliğine göre değişecektir:

Sert köpüklerin düşmemeleri için sadece birkaç çiviye ihtiyacı vardır

Yarı sert keçeler, kirişler boyunca sabitlenmiş çıtalara ihtiyaç duyacaktır

Esnek yünler, kirişler boyunca tirizlere ihtiyaç duyacaktır.

Asma katta 0,25 W / m²’lik bir U değeri elde etmek için gereken kalınlık:

Mineral yün: 150mm
Sert köpük: 90mm

Uzay battaniyesi

Bu, metalize bir polietilen film içinde kapsüllenmiş cam elyafı yalıtımdır. Metalize film ısıyı yansıttığı için basit cam elyafından daha etkili olduğu söyleniyor. Ulaşılması zor alanlarda ve yerine tutturulabildiği için asma zeminlerin altında kullanışlıdır.

Güçlendirme Zemin İzolasyonu

Zeminin üstüne yalıtım döşemek tavan, kapı ve pencere kanat yükseklikleri ile ilgili sorunlar yaratabilir. Kingspan’in yeni Vakum Yalıtımlı Panelleri (VIP’ler), ultra ince bir yapıya ihtiyaç duyanlar için ilginç bir çözüm sunuyor.

Paneller, boşaltılan ve ince, gaz geçirmez bir membranda kapatılan mikro gözenekli bir çekirdekten oluşur. Sadece 26 mm seviyelerinde geleneksel yalıtım kalınlığına benzer performans elde edebilirler.